1849-Mezőberény

Petőfi Mezőberényben

Mezőberényi ház Petőfi fejjel

1849. július 5-én érkezik Mezőberénybe Petrics Sámuel házához Petőfi Sándor feleségével, fiával és annak dajkájával.

Érkezésüket és Mezőberényben tartózkodásukat Bonyhay hitelesen írja le, így is ismerjük a történetet:

Petőfinek, Mezőberényben mulatása alatt, egy gondolat forgott agyában szünetlenül, visszamenjen-e Erdélybe, Bem táborába, vagy ne? Felesége, családja iránti kötelességére hivatkozással, igyekezett őt lebeszélni az Erdélybe menetről. Rokonai (Orlaiék) s barátjai (Szakái és Sárosi) is hasonló véleményben voltak; s talán nem is ment volna el e végzetes és a halálba vezető útjára, — ha a körülmények esetleg nem olyan véletlenül alakulnak.

Csipkár, útra készen, fölszerszámozott lovaival, az Orlai-háznál megjelent, hogy Petőfiéket Radnára vigye.

Petőfi egész kis családjával a kényelmes kocsiba betelepedett. A malum ómen azonban nem maradt el. Csipkár lovai, nem levén az ekhós kocsihoz szokva, megbokrosodtak s — mielőtt Csipkár felülhetett s a gyeplőt kezébe vehette volna — a kocsit úgy nekivitték a kapufélfának, hogy egyik lőcse eltörött s a kovács által kellett megvasaltatni. Így másnap indultak útnak …

«Igy szakadt félbe a Petőfiék utolsó, rövid időzése Mező-Berényben!»

Petőfinek Mezőberényből egyetlen versét ismerjük, a Szőrnyű idő-t. Ezek utolsó sorai. 1847 óta írt verseinek kéziratát és Bemmel folytatott levelezését Orlai bízza, így ő olvashatta először utolsó versét is, ami életére a továbbiakban hatással lehetett.

A Kettős-Körös deszkakompján áthajóztak a másik partra.

Az egykori körösi rév helyén ma emlékmű áll, a következő szöveggel:

ITT VOLT A RÉGI RÉV, AHOL / 1849 JÚLIUS 18-ÁN / PETŐFI SÁNDOR / ÁTKELT A KŐRÖSÖN, / HOGY BEM TÁBORNOK / ERDÉLYI SEREGÉHEZ / CSATLAKOZZÉK. / “EKKOR HAGYTA EL KÖLTŐNK / ÖRÖKRE ÁBRÁNDJAINAK HA- / ZÁJÁT, AZ ÁLTALA SOKSZOR / MEGÉNEKELT ALFÖLDET …” / (ORLAI) / ÁLLÍTOTTA A ME- / ZŐBERÉNYI HAGYO- / MÁNYKUTATÓ KÖR / IFJÚSÁGA, / 1961. JÚLIUS 31-ÉN

Mezőberény, mint Petőfi emlékhely:

Miután megismerkedtél a két művész barátságának történetével, ismerd meg művészetük egymásra hatását is!